25.Gençlik Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşti

0

FRANKFURT | 22-11-2015| 25 yıldır kesintisiz organize edilen Gençlik Kültür-Sanat Festivali’ne yaklaşık 600 kişilik kitle katılım sağladı.

Kültür Sanat Festivali, yapılan açılış konuşması ve Devrimci Sanatçılar ve Devrim Şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma ile bu yıl yapılan Gençlik Kültür ve Sanat Festivali’nin özellikle Kobane direnişi ve Devrimci mücadeleye adandığının altı çizildi.

Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Hollanda ve Belçika’dan  katılımcı ve dinleyicilerin yer aldığı festivalde ve Türkiye’ den davet edilen juri üyeleride yer aldı.

Gençlik Kültür–Sanat Festivali’nin programı, Halk oyunları, Solo, Müzik grupları, Tiyatro grupları olmak üzere dört bölümden oluştu.

Çocuk kategorisende ki katılımcılar ilk bölümde sahne aldı.

Halk oyunları dalından;

Zürih Gençlik Kültür Evi’nin Çocuk  Halk Oyunları ekibi, Hamburg Sıla Halk Oyunları ekibi ve Atif Hamburg Halk Oyunları ekibi sahne aldılar.  Daha sonra Halk Oyunların da Frankfurt KAGEF Dans grubu sahne aldı.

Solo Müzik dalı

Asslar’dan Zozan Gündüz, Nürnberg’ten Ezgi Özkan Danış Almanya’dan Ali Tekin, Sibel Aybek, Avusturya Wörgl den Mert Suludere ve Ceyda Say,Londra`dan Zilan Kızılateş ve Wetzlar`dan Damla Okur Solo dalında sahne aldılar.

Müzik Grubu dalı

Frankfurt’an Grup Yaren ve Strasburg’tan  YDG Strasburg Müzik grupları sahne adı.

Ardından Münihten katılan Grup Nevin sahne aldı.

Tiyatro dalı

Köln’den Dialog e.V Köln,  Wetzlar’dan Natura Tiyatro sahne aldılar.  Zürih’ten ise Bir demet Mülteci Tiyatro ekibi sahne aldı.

Duisburg’tan ise Charlie Chaplin Tiyatro ekibi sahne aldı.

Sinevizyon gösteriminde ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) , YDG (Yeni Demokratik Gençlik) ve YENİ KADIN mücadelesinin kısa tarihi özetlendi.

Geçen yıl 24.sü düzenlenen Gençlik  Kültür Sanat Festivali’nin, Müzik grubu dalında birinci seçilen Berivan, Kalan, Rojda kardeşler müzik grubu sahne alarak bir dinleti sundu.

Ardındam Umuda Haykırış sahne aldı. Seslendirdiği  kavga, Devrim ve direniş türküleriyle festivale ayrı bir renk ve çoşku kattı.  Grup Umuda  Haykırış’ın seslendirdiği türkülerle kitle halaya durdu. Festival sahnelerinde başlayan mücadelelerinden beslenenen  türkülerini ve marşlarını, Rojava’dan Suruc’a uzanan direnişin türkülerini partizan ruhlarıyla bir kez daha haykırdılar.

Gençlik Kültür ve Sanat Festivaline Türkiye’den Yeni Demokrat Gençlik’in yanı sıra bir çok demokratik kitle örgütü dayanışma mesajları sundu.

Festivale jüri üyesi olarak katılan  Pınar Aydınlar gençlere mücadeleye daha aktif katılmaları çağrısı yaptı.

Italyan Devrimci Müzik grubu Kalamu sahne aldı

İtalya’dan  dayanışmacı olarak katılan devrimci müzik grubu Kalamu’nun  parçalarıyla Gençler coştular

Programın bitiminde Festivalin en heyecanlı anına geçildi.  Dereceye giren grupların ödül töreni yapıldı. Jüri Üyeleri Pınar Aydınlar, Hasan Sağlam, Onur Olgun Çağlar Deniz,Suat Usta, Cihan Seryol, Mahmut Demir sahnede ödülleri kazanan ekip ve kişilere takdim ettiler.
25. Gençlik Kültür Sanat Festivali’inde dereceye girenlerin isimleri ise şöyle:

Solo Müzik dalında

1. Damla Okur (Wetzlar)

2. Zozan Gündüz (Asslar)

3. Zilan Kızılateş (Londra)

Müzik Grubu dalında

1.Grup Nevin (Münih)
2.YDG Müzik grubu (Strasburg)

Tiyatro dalında

1.Bir Demet Mülteci Tiyatro Ekibi ( Zürih)

2.  Natural Tiyatro Ekibi (Wetzlar)

3. Charlie Chaplin Tiyatro Ekibi (Duisburg)

Halk Oyunları dalında

1.  ATİF Halk Oyunları Ekibi (Hamburg)

Bu yıl Festivalin Juri özel ödülü ise Suruç’ta katledilen şehitlere atfen SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) na verildi.

Paylaş...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone