‘Anlatacaklarımız Var’ Tiyatral Müzikali ile Coşku Dolu Saatler

0

kavganindestani14FRANKFURT |22-06-2016| Önceki Cumartesi derneğimiz tarafından bir müzikal ve tiyatral anlatım sahnelendi. KAGEF bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Grup Simurg, Yeni Kadın Korosu ve Mevi Yelken Sahnesi’nin yer aldığı ve Güneş Tiyatrosu’nun tiyatro salonunda sergilenen bu anlatımda 30 kişi yer alırken, etkinliği yaklaşık 180 kişi izledi. Etkinlikte türkü, marş ve skeçlerin yanı sıra, sinevizyon, şiir, sunum, gölgelendirme ve bale gibi sanat dalları da kullanıldı.

İnsanlık tarihinde ilk köleleştirilen kadının mücadelesinden başlamak üzere, Spartaküsle köle isyanı, Şeyh Bedrettin, Pir Sultan, Paris Komünü ile Ekim ve Çin Devrimleri, Che, Türkiye Devrimci Hareketin önderlerinden Mustafa Suphi, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, 12 Eylül Darbesi, ölüm oruçları, GEzi/Taksim Ayaklanması ve Kobanê zaferi konuları ardı ardına sergilendi. Anlatım eşliğinde yer yer sinevizyon veya gölgeleme tekniklerinin yanı sıra şiirler seslendirildi, skeçler sahnelendi ve figürler gölgelendirme metodu ile yansıtıldı. Son sahne olarak sahnelenen Bale gösterisi büyük beğeni topladı.

Gösteriden sonra Güneş Tiyatrosunda birde müzik akşamı düzenlendi. birçok kişi şiir ve türküleri seslendirdiler. Seyircilerin önemli oranda olumlu tepkisi ile karşılandı. bir çok tekniğin kullanımının önemli olduğuna ve kadronun genişliğine rağmen disiplinli bir çalışma yürütüldüğüne dair olumlu eleştiriler alındı. Oyunda ayrıca kitap ve dergi standları açıldı.

Paylaş...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone